Möt Rasmus Molander – styrelseledamot med fokus på långsiktig samhällsförändring

Rasmus Molander är Co-Managing Partner på Adelis Equity Partners och har lång erfarenhet av att utveckla och bygga bolag. Han är styrelseledamot i flera nordiska snabbväxande bolag, bland annat IonOpticks, SSI Diagnostica, Europa Biosite, Ropo och re:mount. Med en teknisk civilingenjörsexamen från Aalto-universitetet och en MBA från Harvard Business School, samt tidigare erfarenhet från Permira och Boston Consulting Group, kombinerar han bred analys med ett starkt fokus på genomförande.

Sedan 2022 är Rasmus styrelseledamot i Social Initiative. För honom är det ett sätt att engagera sig i samhällsutmaningar på ett konkret och verkningsfullt sätt. Han drivs av att skapa samhällsförändring genom att identifiera sociala entreprenörer med fungerande koncept och skala upp dessa, särskilt inom utbildningsområdet.

“Det finns ingen brist på samhällsutmaningar, men det gäller att välja var man kan göra mest skillnad. Social Initiative har ett bra sätt att ta lösningar som fungerar i liten skala och hjälpa dem att växa, så att de kan hjälpa fler och inspirera andra aktörer, även inom offentlig sektor.” Säger Rasmus.

Rasmus engagemang i Social Initiative bygger på övertygelsen att kapital, kompetens och mätbarhet tillsammans kan skapa långsiktiga effekter. Han ser sitt uppdrag som mer än ett formellt ansvar – det handlar om att bidra med både strategi och rådgivning till organisationens arbete. Vi frågade Rasmus vad han tänker är vitkigast för personer som vill bidra till en positiv samhällsförändring.

“Man behöver inte vara extremt förmögen för att göra skillnad. Om man har möjlighet att bidra, handlar det om att hitta en organisation med en modell man tror på, där man utöver att stötta ekonomiskt har möjlighet att bidra till arbetet.”

Läs mer om vår styrelse